Platformy społecznościowe są nieodzownym elementem funkcjonowania dziecka w Internecie. Warto zaznajomić się z zasadami działania konkretnych aplikacji, chociażby po to, by mieć świadomość, jak może wyglądać aktywność Twojego dziecka w sieci.
Musimy pamiętać też o tym, aby uczulać swoich wychowanków na wszystkie niebezpieczeństwa płynące z użytkowania tych aplikacji, a zdecydowanie łatwiej będzie nam to robić z podstawową wiedzą na ich temat.
Być może rodzice i opiekunowie nigdy używali ich na swoim smartfonie i nie wiedzą o ich istnieniu, ale to właśnie te serwisy społecznościowe coraz częściej stanowią dla dziecka codzienność.
TikTok to aplikacja, na której konto założyć mogą osoby powyżej 13 roku życia. Użytkownicy zamieszczają tam 15 sekundowe filmiki, które zamysłem zbliżone są do teledysków muzycznych. Jest to miejsce, w którym młodzież oprócz oglądania filmów innych osób, może tworzyć też własne treści, wyrażając siebie i dając się ponieść wodzom fantazji. Nagrania przyjmują różne formy, np.:
- lips sync (nagranie, na którym twórca porusza ustami do utworu muzycznego, udając, że śpiewa),
- stand-up (śmieszne, komediowe klipy),
- transition (powstaje w wyniku montażu urywków z przedniej i tylnej kamery smartfona),
- challenge (nagranie przedstawiające krótkie wyzwania podejmowane przez większą grupę użytkowników),
- tutorial (krótki poradnik związany np. z nauką makijażu),
- live (na żywo), który znika z aplikacji zaraz po zakończeniu transmisji.
Snapchat to kolejna aplikacja mobilna, którą posługuje się wielu młodych użytkowników. Jej działanie opiera się na wymianie snapów, czyli zdjęć lub krótkich filmików, które po jednym wyświetleniu w domyśle znikają. Istnieje możliwość jednokrotnego wyświetlenia otrzymanych treści, ale nie ma możliwości ich powtórnego wyszukania po dłuższym czasie. W aplikacji jest dostępna funkcja dodawania treści widocznych dla całego grona naszych odbiorców w postaci tzw. Stories. Zamieszczając je na swojej tablicy, udostępniamy zdjęcie lub film na 24 godz. Po tym czasie nikt z obserwujących nie może zobaczyć ich ponownie.
Przy użyciu Snapchata można prowadzić rozmowy wideo czy też przesyłać wiadomości audio. Dla nastolatków wymiana Snapów stanowi niezłą frajdę, a równocześnie idealny sposób na kontakt z rówieśnikami.
Instagram to serwis społecznościowy, który nieustannie zyskuje na popularności, zarówno wśród tych młodszych, jak i starszych użytkowników. Zdjęcia lub filmy opublikowane na portalu są widoczne na profilu użytkownika dla obserwatorów oraz tych osób, które trafią na to konto przypadkiem. Wszyscy korzystający mogą komentować zamieszczone treści. Co ważne, istnieje również możliwość założenia konta prywatnego, dzięki któremu opublikowane treści są widoczne tylko dla konkretnych osób. Takie rozwiązanie może być idealną opcją dla Twojego dziecka - dzięki temu liczba odbiorców publikowanych przez nie treści zostanie ograniczona, a poziom jego bezpieczeństwa w Internecie wzrośnie.
Oprócz publikowania treści bezpośrednio na swoim profilu, przy użyciu aplikacji można zamieszczać tzw. Stories, podobnie jak w przypadku Snapchata. Dzięki tej opcji, użytkownicy dzielą się ze znajomymi tym, co robią w danym czasie i miejscu.
W aplikacji można kontaktować się z bliskimi przy użyciu Direct Message, czyli wiadomości skierowanych bezpośrednio do konkretnej osoby w formie czatu, zdjęć czy filmów.
Na Instagramie znajduje wiele profili osób i organizacji edukacyjnych, które publikują wartościowe i przydatne dla rodziców treści.