Ministerstwo Zdrowia mając na celu skrócenie kolejki do uzdrowisk przygotowało zmiany w zasadach kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Nie jest jeszcze znany dokładny termin wejścia w życie zmian , jednak będzie to już w tym roku.
Nowelizacja przepisów ma wprowadzić 12-miesięczny okres, który upłynąć musi od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do momentu otrzymania kolejnego skierowania, z danych NFZ wynika bowiem, że co roku do funduszu wpływa pół miliona skierowań do sanatoriów, z czego około 30 procent od kuracjuszy, którym nie minął jeszcze rok od ostatniego pobytu w sanatorium.
Ministerstwo Zdrowia przywołuje opinie specjalistów, zgodnie z którymi dopiero po upływie roku od zakończenia przez pacjenta leczenia albo rehabilitacji jest możliwe dokonanie oceny wpływu zakończonej terapii na stan zdrowia.
O wyjazd do sanatorium mogą się starać wszystkie osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Potrzebne jest do tego skierowanie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. Dokumenty pacjent musi dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do swojego oddziału Funduszu. Czas na akceptację lub odrzucenie wniosku to 30 dni. NFZ musi podać na piśmie powód odmowy i może on dotyczyć wyłącznie kwestii medycznych.
Leczenie w sanatorium - dla kogo
Lecznictwo uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, która ma pomóc pacjentowi odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku. Takiemu leczeniu towarzyszą także zabiegi fizjoterapeutyczne.
Pacjent, który przebywa na leczeniu uzdrowiskowym, może bezpłatnie korzystać z badań diagnostycznych, leków i wyrobów medycznych, które są konieczne do tego leczenia.
W sanatorium wykorzystywane są różne bogactwa naturalnych i czynniki fizyczne:
- wody mineralne,
- borowiny,
- bodźce klimatoterapeutyczne,
- hydroterapia;
- fizykoterapia,
- kinezyterapii.
W czasie pobytu w sanatorium, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań możesz skorzystać między innymi z:
- kąpieli leczniczych i ćwiczenia w basenach,
- kuracji pitnych i inhalacji,
- natrysków,
- biczów szkockich, masaży wodnych,
- zawijań i okładów,
- ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii,
- ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii,
- krioterapii,
- masażu leczniczego,
- gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.
Ważne! Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.